.:: Wycieczki organizowane przez OKP  ::.

Od roku szkolnego 2007/2008 postanwiliśmy wprowadzic do kalendarza szkolnego dwie wycieczki edukacyjne, mające na celu popularyzację techniki przez duże T:

W tym roku były to:

  • Targi Informatyczno - Telekomunikacyjne CeBit 2008
  • Międzynarodowe Targi Technologii, Innowacji i Automatyki w Przemyśle - HANNOVER MESSE 2008 -

Każda impreza odbywała się w Hannoverze.

CeBit 2008

.:: Galeria ::.    

Hanower: CeBIT 2008 był platformą prezentacji nowych trendów i najważniejszych tematów w branży teleinformatycznej na świecie

HANNOVER MESSE 2008

.:: Galeria ::.    

Najbardziej wyrazistym symbolem tegorocznych targów była zaprezentowana w hali 27 czterometrowa wieża EnergyTower, z której codziennie strzelały w niebo błyskawice pod napięciem kilku milionów woltów. Wiodące międzynarodowe targi przemysłowe potwierdziły w oczach wystawców i zwiedzających swą pozycję jako najważniejszego światowego wydarzenia technologicznego. Wybór energetyki, automatyki przemysłowej i robotyki, badań i rozwoju oraz inicjatywy promującej młodych inżynierów na wiodące obszary targów okazał się słuszny: tematy te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Liczby mówią same za siebie: na tegoroczną edycję targów przyjechało 200 tysięcy odwiedzających - o ponad 30% więcej niż na porównywalną edycję - HANNOVER MESSE 2006.

"Goście imprezy zafascynowani byli zaprezentowanymi na niej nowościami" - powiedział Sepp D. Heckmann, prezes zarządu Deutsche Messe AG, na konferencji prasowej podsumowującej targi.

W ramach HANNOVER MESSE 2008 odbyło się dziesięć wiodących specjalistycznych imprez targowych. 5 100 wystawców z ponad 60 krajów świata zaprezentowało innowacyjne rozwiązania i pokazało osiągnięcia światowego przemysłu.

Kluczowe obszary tematyczne tegorocznej imprezy dobrano na podstawie sygnałów z rynku i z uwzględnieniem aktualnych tendencji. Energetyka, efektywność energetyczna, automatyka przemysłowa oraz badania i rozwój były w centrum uwagi gości tegorocznych targów. Obszar poświęcony energetyce stał się ważną dla branży platformą prezentacji nowych technologii i wyznacznikiem nowych trendów. Bardzo udana okazała się też premiera Power Plant Technology - Targów Innowacyjnych Rozwiązań dla Elektrowni i Zakładów Energetycznych. Tegoroczny kongres WORLD ENERGY DIALOGUE, który odbył się pod hasłem "Elektrownie i sieci energetyczne przyszłości", poświęcony był prezentacji najnowszych trendów w branży. Nie zabrakło też w tym roku inicjatywy mającej na celu pokazanie rozwiązań pozwalających ograniczyć zużycie energii w procesach przemysłowych.

Słuszną decyzją okazało się rozszerzenie tematyki targów o roboty mobilne i systemy autonomiczne. Tu prym wiodła Japonia, kraj partnerski tegorocznej edycji targów, która pokazała liczne zaawansowane technicznie rozwiązania. Roboty obecne były w wielu obszarach HANNOVER MESSE 2008 - cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem zarówno ekspertów z branży, jak i młodych specjalistów. Rzesze widzów przyciągnęły zarówno roboty przemysłowe w Centrum Zastosowań "Application Parc", jak i grające w piłkę nożną humanoidy biorące udział w RoboCup German Open.

Dalszy dynamiczny rozwój przemysłu zależy od tego, ilu młodych inżynierów uda się zainteresować tą tematyką i wykształcić w kierunkach technicznych. Zapotrzebowanie na specjalistów jest bardzo duże - odpowiedzią na to była inicjatywa TectoYou. Wzięło w niej udział ponad 20 tysięcy młodych ludzi. Miała ona na celu poinformowanie ich o możliwości kariery w zawodach technicznych i udzielenie im rzetelnych informacji. Ważną częścią TectoYou 2008 była możliwość zwiedzenia przez uczniów i studentów terenów targowych i poszczególnych obszarów z przewodnikiem. "Dzięki TectoYou udało nam się zainteresować młodych ludzi zawodami inżynierskimi" - podsumował Sepp D. Heckmann. - "W młodzieży tkwi duży potencjał, który powinniśmy rozwijać."

Targi HANNOVER MESSE 2009 odbędą się w dniach 20 - 24 kwietnia. Napewno też w nich będziemy brali udział.

 

 SPONSORZY OKP: